0222 220 65 10
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Hakkımızda

Anasayfa » Hakkımızda
Kırım Tatar Kültür ÇiBörek Hakkında

Çiğ Börek mi ? Çibörek mi ? Kırım Tatar Kültür Çibörek Evi Eskişehir’in geleneksel lezzeti olan Çibörek konusunda ailenizle, arkadaşlarınızla gelip mutlaka yemek isteyeceğiniz mükemmel lezzet ! 10 Yıldır değişmeyen lezzetin adresi olarak gösterilen ve her insanın damak lezzetine hitap eden bu muhteşem yemek konusunda sizleri misafir etmekten mutluluk duyacağız.

Tatar mutfağının muhteşem lezzeti ÇİBÖREK günümüzde bir çok kişi tarafından oldukça tercih edilen 1500 Yıllık tarihi olan özellikle Orta Asya’dan göç ederek şuan yaşadığımız toprakları oluşturan Atalarımızın en sevdiği yemeklerden birisidir.

Lezzetli bir Çibörek için hamurun ne ince ne kalın açılması gerekir, çok hassas dengelere sahip olan bu muhteşem yemek iç harcından pişirme sürelerine hazırlanışına kadar bir çok noktada emek isteyen ve tecrübeye dayalı bir yemektir. Aslında bu güzel yemeğe lezzetini veren içerisinde yer alan kıymanın buhar ile pişmesidir ! Şimdi ne alaka diyor gibisiniz fakat kızgın yağa atılınca çiğ börek içindeki harcın suyu buharlaşır ve kıymanın pişmesine olanak sağlar, yağdan alsanız bile içerisinde yer alan buhar onu pişirmeye devam edecektir.

Çibörek Tarihçesi

Çiğ börek kıyma,soğan ve baharatların birleştirilmesi sonucu özenle açılmış yufkanın içine yerleştirilen ve kızgın yağda pişirilerek servis edilen  Kırım Tatar yemeğidir. Geçmişi çok eskiye dayanan fakat, günümüzde bile hala çok tercih edilen mükemmel lezzet.  Gerçek adı ÇİBÖREK olan fakat  ÇİĞBÖREK olarak da kullanılan bu lezzetin Kırım Tatarlıların arasında ; Şırbörek,Şubörek,Çiberek,Çuberek,Çiborek şeklinde de isimlerini duyabilirsiniz.

1500 Yıllık büyük bir geçmişi olan bu leziz yemek Orta Asya bölgesinden göç eden Atalarımızın da çok sevdiği yemekler arasındadır. Kolay gibi gözükse de aslında çibörek çok hassas dengelere sahip bir yemek çeşididir. O nedenle ne eksik ne fazla işlem sağlayabilirsiniz. İşte çiböreğe lezzeti veren bu dengeler nesillerden nesile devredilerek günümüze kadar gelen en eski Türk yemeklerindendir.

ÇİBÖREK Sadece Kıymalımı Olur ?
Evet, gerçek anlamda çibörek kıymalı olur fakat bazı insanlar et yemez, bu yüzden isteyen misafirlerimize Peynirli olarak da servis yapmaktayız
ÇİBÖREK Paket Servisi Yapıyormusunuz ?
Malesef, şuan sadece sizleri kendi yerimizde misafir ediyoruz. Fakat siz gelerek buradan kendiniz alabilir, ailenizle veya arkadaşlarınızla beraber yiyebilirsiniz.
Ne Kadar Süredir Buradasınız ?
10 Yıldır sizlere Odunpazarı Evleri bölgesinde yer alan tarihi dükkanımızda hizmet vermekteyiz.